Facebook
Twitter
Rss
ANASAYFA l
HABERLER l
OTO SPOR l
VİDEOLAR l
FOTO GALERİ l
SERVİS l
BİZE ULAŞIN l
İLETİŞİM

Otonom Araçlar Düşündüğünüzden Yakında

Direksiyona hiç elinizi bile sürmeden uzun mesafeler kat etmek ister miydiniz?

Orjinal Resim

Otonom Araçlar Düşündüğümüzden de Yakın…

Gelecekten Gelen Kamyon "Future Truck"

Alman otomobil sektörünün ileri gelen şirketlerinden Daimler AG geleceğin kamyonu “Future Truck 2025’i tanıttı. Tanıtılan kamyon tıpkı robot gibi, kendi kendine ilerleme kabiliyetine sahip bir kamyon.

Uzun Yol Taşımacılığında Devrim

Uzun yol seferlerinin ne kadar yorucu ve sürücülerin de direksiyon başında geçirdikleri uzun sürenin hem sürücüyü hem de trafikteki diğer araçlar için çok fazla tehlike unsuru içermekte. Bunun tespitini çok iyi yapan Daimler AG yaptığı araştırmalar sonucu otonom bir araç tasarımına imza attı.

Future Truck’ın Benzersiz Sensörleri

Future Truck 2025, otoyollarda kamyonlara izin verilen 80 km/s hıza kadar bu otonom sürüşünü sürdürebilme yeteneğine sahip. Araçta üst düzey sensörler sayesinde trafikte araç kontrolü, araç mesafe takibi, acil müdahale araçlarını algılayarak yol verme gibi daha bir çok özellik öngörülmektedir.

Future Truck’ın Çalışma Sistemi

Araçtaki otonom sistem bir kere şoförün marşa basıp arabayı çalıştırmasından sonra kullanıma açılıyor ve şoförün yola bakmasına bile gerek kalmadan araç kendi kendine gitmeye başlıyor. Trafik yoğunluğu ne kadar çok olsa da araçtaki geliştirilen üstün sensör ve kameralar sayesinde hem diğer araçlarla, hem de otoyol ile iletişim halinde kalarak aracı stabil bir şekilde götürmeye devam ediyor. Kendi hızını diğer araçlara gönderen sistem, diğer araçların hızını da öğrenip trafik sıkışıklığını önceden tespit ediyor. Yani trafikte öndeki araç durmaya başladığında Future Truck yol durumunu kontrol ederek yavaşlıyor ve gerekirse aracı sollama bile yapabiliyor.

Sensörler

Araçta üç adet otoyolu ve araçları tarayan radar bulunmakta. Yan radar 170 derece açıyla 60 metrelik mesafeyi tarıyor. Kısa menzilli radar ise 130 derecelik açı ile 70 metreyi tarıyor. Uzun menzilli radar ise 18 derecelik açıyla 250 metre uzaklığa kadar tarama yapabilmekte. Ayrıca ön tarafta 45 derece açı ile konumlandırılmış kameralar 100 metreye kadar trafiği izleyebiliyor. Araçta mesafe kontrol ve şerit takip sistemleri de bulunmaktadır.

Future Truck Gelecekde Bizlerle

Şu an için sadece Amerika’nın belli eyaletlerinde izin verilen otomatik sürüş sistemleri hali hazırda Avrupa’da kanunen yasak. Ancak ilerleyen Piyasaya 2025 yılında çıkması beklenen bu otonom süper kamyon Future Truck kamyon kazalarını da en aza indirecek akıllı bir çözüm yolunda çok büyük bir adım ve piyasada da adından uzun yıllar söz ettirecek gibi duruyor.


 |  Paylaş  | 
Mercedes, Future Truck, 2025, Otonom Tır
l Fotoğraflar
Mercedes Benz Future Truck 2025 Orjinal Resim
Mercedes Benz Future Truck 2025 Orjinal Resim
Mercedes Benz Future Truck 2025 Orjinal Resim
Mercedes Benz Future Truck 2025 Orjinal Resim
Mercedes Benz Future Truck 2025 Orjinal Resim
Mercedes Benz Future Truck 2025 Orjinal Resim
Mercedes Benz Future Truck 2025 Orjinal Resim
Yeni Sportif Juke-R Gün Yüzüne Çıktı
600 beygirlik Juke Goodwood Festivali´nde olacak.
Euro NCAP, Son Yaptığı Değerlendirmeleri Açı
Avrupa´ da otomobil güvenlik testleri yapan Euro NCAP, Skoda Superb, Hyundai i20 ve Fiat
6. Nesil Chevrolet Camaro Geliyor
Chevrolet´nin fenomen sporcusu Camaro, uzun bir aradan sonra 6. Nesli ile Amerikan otomob